Kraton Çiçeği

Kraton Çiçeği

Kraton Çiçeği
Kraton çiçeği ev, ofis ve işyerleri gibi yaşam alanlarımızı süsleyen bitkilerdir. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçektir. Büyük ve güzel yapraklarıyla bulundukları ortama farklı bir hava katarlar.

Genelde gösterişli yaprakları için yetiştirilen kraton bitkisi oldukça dekoratif ve iri yapraklara sahiptir. Bu yüzden salon ve ofislerimizin vazgeçilmez bitkilerindendir. Yaprakları değişik renklerde olup; sarı, kırmızı, yeşil, turuncu renklerdedir. Özellikle salon ve ofisleriniz için tercih edebileceğiniz ideal bitkilerden birisi de kraton çiçeğidir. Kraton çiçeği bakımı nasıl yapılır sizlere bu yazımız da kısaca bahset istiyoruz.

1- Sıcaklık :
Kraton bitkisi genel olarak kış aylarında 16 – 20 C derece sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Kışın en düşük 10 C dereceye kadar dayanabilirler. O da çok az bir süreliğine. Daha fazla soğukta kalması durumunda yapraklarından başlayarak ölür. Gelişim döneminde ise ideal sıcaklık 21 – 25 C derece aralığıdır. Kraton bitkisi için önemli bir nokta ani sıcaklık değişimleridir. Ani sıcaklık değişimlerinden çabuk etkilenir ve yapraklarını döker. Bu hususa çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bunu da oku :  Sardunya

2 – Nem İsteği :
Tropik bitkilerden olduğundan ve yapraklarının genişliğinden dolayı yüksek oranda neme ihtiyaç duyarlar. Yazın çok sıcak zamanlarda yapraklarına su püskürtülmesi çok iyi olacaktır.

3 – Işık İhtiyacı :
Genelde aydınlık ve yarı gölge alanları severler. Ancak doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık yerleri daha çok severler. Doğrudan güneş ışığı alması bitkinin yapraklarına çok zarar verir. Gölge alanları sevmez. Gölgede kalması durumunda yapraklarında sararmalar meydana gelir, bitkinin gelişimi yavaşlar. Kışın ise mümkün olduğunca aydınlık yerler tercih edilmelidir. Eğer bu mümkün değilse yapay ışıklandırmadan yararlanılabilir.

4 – Toprak İsteği :
Kraton bitkisinin toprak isteği ; hacim olarak eşit miktarda 5 kısım yaprak çürüntüsü, 3 kısım turba, 2 kısım kum ve 1 kısım yanmış ahır gübresinin karışımıyla elde edilmiş toprak karışımı idealdir.

5 – Saksı Değiştirme :
Kraton bitkisinin saksı değişimini her yıl ya da iki yılda bir olmak üzere yapabilirsiniz. Şubat ve mart ayları saksı değişimi için ideal aylardır. Değiştireceğiniz yeni saksının eski saksıdan bitkinizin gelişim durumuna göre 1 ya da 2 numara daha büyük olmasına da dikkat edin.

6 – Su İsteği :
Kraton bitkisi bol miktarda suya ve kök nemine ihtiyaç duyan bir bitkidir. Bu yüzden mart ayı ile eylül ayları arasında bolca sulanmalıdır. Yazın ise yapraklarına bol bol su püskürtülmelidir. Hava ve kök neminin düşmesinden dolayı bitkinin yaprakları dökülmeye başlar. Kışın ise kraton bitkinizin su ihtiyacı azalacağından su miktarını da azaltmanız gerekmektedir. Ayrıca kışın oda sıcaklığında, kireçsiz ve dinlendirilmiş su vermeye de özen gösterin.

7 – Gübre İsteği :
Mart – Ağustos ayları arasında 2 hafta da bir olmak kaydı ile 1.5 – 2 gr/l olarak kompoze gübre verebilirsiniz.

Bunu da oku :  Kolyos Çiçeği

Kraton Çiçeği Bakımı Püf Noktaları
Soğuklara karşı hassas bir bitkidir. Bu yüzden kış soğuklarına karşı korumak gerekir. Kışın bitkinizi oda sıcaklığında tutun. 10 C derecenin altında bitkiniz yavaş yavaş sararmaya başlayacaktır.

Kraton bitkisi yazın sıcak havalarda bolca sulanmak ister. Susuzluğa karşı hassastır. Bu yüzden yaz sıcakların da kraton çiçeğinin toprağını nemli tutmanız gerekmektedir. Toprak yüzeyi kontrol edilmeli, nem miktarı azaldıysa hemen sulama yapılmalıdır. Yazın kraton bitkinizi asla susuz bırakmamalısınız.

Sonbahara girildiğinde verilen su miktarı biraz daha azaltılmalıdır. Kışın ise verilen su iyice azaltılmalı, kışın bitkiyi aşırı sulamamaya çok dikkat edilmelidir. Kraton bitkisi yetiştiriciliğinde yapılan hatalardan biri de genelde kışın çok sulama yapılmasıdır. Kışın yapılan çok sulama, bitki köklerinin çürümesine ve bitkinin ölmesine neden olmaktadır. Ayrıca kışın bitkinize soğuk su vermeyin. Oda sıcaklığında bir kaç gün bekletilmiş klorsuz su vermek çok daha iyi olacaktır.

Kraton bitkisi yüksek nem seven bir bitkidir. Bu yüzden yazın nem oranının düştüğü zamanlarda bitkinizin yapraklarına sık sık su püskürtün. Ya da nemli bir bezle yapraklarını dikkatli bir şekilde silin. Böylece bitkinin nem ihtiyacını az da olsa karşılamış olursunuz.

Bunu da oku :  Petunya

Kraton çiçeği bakımı adlı bu yazımız da sizlere kraton yetiştiriciliği için gerekli bakım şartlarını ve bir kaç püf noktasını anlatmak istedik umarım faydalı oluruz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 628 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment