Hazır çim uygulamasından önce ve sonra

Hazır doğal rulo çim

Hazır çim uygulamasından önce ve sonra
Keyif verici işlerin başında bahçe işleri ilk sırada gelmektedir. Bahçe işlerinde çimlenme işlemi için dikkat edilmesi gerekli olan bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde sağlıklı çim yetiştiriciliği gerçekleşebilir. Hazır rulo çim ekimi konusunda öncelikle bilmeniz gerekenler vardır. Örneğin çim ekimine geçmeden önce şu hususlara dikkat edin:
– Çim ekimi için öncelikle çim ekilecek alanın pürüzsüz olması gerekir. Sağlıklı çim yetiştirmede ilk kural düzgün bir çim yetiştirme alanıdır. Çimlerin konacağı alan düzgün olmadığı takdirde bir takım problemlerle karşılaşılabilir.
– Çimlerin yaklaşık boy uzunluğu 4 cm kadar olması yeterlidir. Daha sonra bahar aylarında iki günde bir iyi bir biçme makinasıyla çim kesme işlemi yapılmalıdır.
– Çimlerin altındaki toprağında nemli olması sağlıklı çim yetiştirmede önemlidir. Çimlerin iyi yetişmesi için sulamaya dikkat edilmeli, toprağın nem ihtiyacını bu amaçla devamlı kontrol edilmelidir. Mevsime göre sulama ihtiyacını ayarlamalı ve uygun şekilde sulama yapmaya özen gösterilmelidir.
– Çimlerin gelişiminde gübreleme de oldukça önemlidir. Özellikle bahar aylarında 55 gr metrekare kadar gübreleme yapılması önemlidir.

Bunu da oku :  Bahçe Hazırlıkları

Üretimi yapılan çimin, tohum çeşidi üretim, nakliye, uygulama, uygulama öncesi ve sonrası yapılan ve yapılması gereken konular hususunda her türlü bilgi verilir.
1 – Çim tesisinde alanda çok sayıda bitki bulundurulması gerek görsel ve gerekse bakım süreci açısından olumsuz bir durum yaratır. Bitkiler çim alanının kenarına gelecek( geri planda kalacak) şekilde dikilmelidir.
2 – Çim ekiminden önce alandaki her türlü inşaat işi(bina,yol,duvar, aydınlatma vs) önceden bitirilmiş olmalıdır..
3 – Çim ekiminden önce bitkilendirme işi tamamlanmalıdır.
4 – Yabancı ot ilaçlaması yapılacaksa çim ekiminden önce yapılmalı ve toprak temizlenmelidir.
5 – Ekimden bir süre sonra toprak yerleşir ve 3-4 cm seviye düşer bu nedenle yollları yaparken bu seviye dikkate alınmalıdır

Hazır Rulo Çim Bakımında Nelere Dikkat Etmeli?
Sağlıklı ve kaliteli bir şekilde çim alanlarının olması için hazır rulo çim ekiminde bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Hazır rulo çim bakımında nelere dikkat etmeli diye soracak olursanız bu konuda öncelikle olarak şunu söyleyebiliriz; Hazır rulo çim bakımı için yazımızın başlarında bahsettiğimiz gibi düzgün ve pürüzsüz bir çim alanı sağlıklı çim alanında ilk kuraldır. Sonra kaliteli çim tohumu alarak toprak hazır hale getirildikten sonra çim ekme işlemlerine uygun zamanlarda başlanır. Çim bakımında çimleri biçerek kısaltmak ve uygun zamanlarda sulamak önemlidir. Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde kaliteli ve sağlıklı çim alanlarına sahip olabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 187 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Hazır çim uygulamasından önce ve sonra

  1. Akın C.

    Rulo çim gölgede olur mu?
    Lolium Perenne türleri uzun yıllar boyunca dayanıklı kalabilen bir yapıya sahiptir. Gölge alanlarda yetişebildiği için eğer şimdiye dek gölgede kalan bahçende çim yetiştiremediysen bu türden hazır rulo çimi özellikle tercih edebilirsin. Susuzluğa da alışkın olan bu çim türü yaz kış yeşil kalabilmektedir.

Leave a Comment