Akrep İlaçlama

Akrep İlaçlama

Akrep İlaçlama
Akrep zehirli bir eklembacaklı canlısıdır. 2,5-5 cm boyunda; türüne göre siyah, sarı, kahverengi veya mavi renkte olabilirler. Böceklerle beslenirler. Genelde taş veya duvar kovuklarında, toprak deliklerde, bodrum, çatı, ahşap bina, depo, moloz yığını gibi yerlerde yuvalanırlar. Yuva ve yiyecek bulmak için binalara yaklaşır veya girerler. Ev içine girince yatakta, ayakkabı içi gibi kovuk şeklini andıran her yerde rastlamak mümkündür. Geceleri aktiftirler. Gündüzleri karanlık ve serin yerlerde veya yuvalarında geçirirler. Bahar ve sonbahar yağmurları ile birlikte yuvalarını su basar ve bina içerisine girişleri sıklaşır.

Akreplerin Hayatı, Yaşamı, Üremesi: Üreme zamanı vardır ve bu zaman genellikle ilkbahardır. İlk baharda erkekler, dişi akrep arar ve üreme yaparlar. Üreme biraz farklıdır. Sperm kesesini kıskacı ile alan akrep keseyi dişiyi oyalarken açıklığına sokar. Bu olaydan sonra akrep hemen oradan kaçar gider. Bazen çiftleşmenin sonucu erkeğin, dişiyi yemesi ile sonuçlanabilir. Gebelik süresi 7 ila 12 ay arasında değişmektedir. Bir seferde 50 ve fazlası yavru yapabilirler. Yaşamlarını duvarların girintilerinde geçirirler ve yuvaları oradadır. Bu duvarlar genellikle ev duvarları olur. Geceleri yuva niteliğinde yataklara veya ayakkabılar girebilirler. Köy tarzı yerlerde bir çok kişinin botuna girer ve köylüleri rahatsız eder.
Akrebin Zararları : Akrebin zararını bilmeyen yoktur. En büyük ve tek zararı o meşhur zehridir. Arkasında bulunan uzun kuyruğu ile insanları sokar ve zehrini salgılar. Bu sokan türün zehrine göre değişir. İnsanları felç edebilir. Kalp sorunlarına, solunum sorunlarına, sindirim sorunlarına ve konuşma sorunlarına yol açabilir. Türün zehri güçlü ise ve erken müdahale yapılmaz ise ölüme kadar gidebilir

Bunu da oku :  Fumigasyon Nedir?

Akrep İlaçlama Nasıl yapılır, Etkili Çözümü Nedir?
Akrepleri ilaçlama sırasında en önemli aşama, taş duvar ve saksıların kontrol edilmesidir. Bununla birlikte akreplerin muhtemel saklanma yerleri tespit edilerek uygun ilaçlama yöntemi ile uygulama başlatılmaktadır. Akrepler için en etkili çözüm, ilkbahar ve yaz aylarında evlerin veya diğer yaşam alanlarının akrepler başta olmak üzere diğer tüm zararlı böcekler için ilaçlatılmasıdır. Bu sayede yıl içinde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Akrepler sanıldığının aksine tek başına yaşayan canlılar değildir. Herhangi bir alanda akreple karşılaşmanız halinde etrafta başka akreplerin de olabileceğini asla unutmayın. Bu nedenle akrebi ölürmüş olsanız bile aynı sorunla kısa süre içinde yeniden karşılaşmanız mümkündür. Uzman ilaçlama firmaları ile çalışmadığınız takdirde aynı sorunların çık sık tekrar etmesi ve sürekli risk altında yaşamanız mümkündür.

Akreplerden Nasıl Kurtulurum?
Akrepler sorun haline gelmeye başladığında mülk sahibi profesyonel yardım ve destek için böcek ilaçlama uzmanıyla iletişime geçmelidir. Haşere yönetimi uzmanınız mülkünüzü inceler, ayrıca akrep problemlerini en aza indirmek için size profesyonel hizmetler ve öneriler sunar. Haşere mücadele planınızın içerebileceği bazı şeyler şunlardır:

Denetimler: Akreplerin ev içinde kazara taşınmadığından emin olmak için eşyaların incelenmesi gerekmektedir. Bazı ortak öneriler arasında akreplerin odun ya da dış depolama alanlarına getirilen kutuların bulunmadığından emin olmak için yapılan kontroller bulunmaktadır.

Bunu da oku :  Kalorifer Böceği İlaçlaması

Akrep ilaçlama ile ilgili Hizmetler ve Öneriler
Haşere yönetimi uzmanınızın muayene bulgularına dayanarak mülkünüzdeki akrepleri nasıl azaltacağınız konusunda hizmet vermek veya önerilerde bulunmayı kapsar. Bu normalde akrep popülasyonlarını destekleyen çevresel koşulları azaltmaya yönelik çabaları ve gerekirse akreplerin bulunduğu yerlere ya da eve girebilecekleri yerlere bir böcek ilacı uygulaması hizmetini içerir.

 • Sanitasyon: Akreplerin yaşamaktan hoşlandığı evin etrafındaki kalıntıları giderme işlemlerini kapsar.
 • Tipik akrep habitatları; kayaların altında, devrilmiş ağaçlarda, döküntülerde, yakacak odun yığınlarında, saksı bitkilerinde, dış mekan mobilyalarında ve iç mekan çatılarında, döşeme altı boşluklarında, dış mekan depolarında veya ahırlar gibi kendilerine koruma sağlayan alanları içerir.
 • Çimlerle kaplı alanlar: Çim biçme makinesinin toprağa yakın yerlerde tutulması ve peyzaj alanlarının evden en az 1 metre uzakta tutulması.
 • Haşereyi dışarıda tutma tedbirleri: Akreplerin ev içine girmesini önleyen dışlama tedbirlerini tavsiye etme hizmetini içerir. Örneğin, tedavi planınız kapı girişleri ve açıklıklar altındaki alanları, yırtılmış yüzeyleri ve sızdırmaz hale getirilmesi gereken evlere giren boruları ve yardımcı hatları çevreleyen alanları belirleyebilir.
 • Kimyasallar: Akrep tedavisi için kimyasal ürünler kullanmak. Akrepler iyi korunan yerlerde saklanmayı tercih ederler, bu yüzden kimyasal uygulamalarda kendi yaşam alanları hedeflenmedikçe kimyasal kullanım her zaman etkili olmayabilir. Bununla birlikte, haşere yönetim uzmanı, hangi ürünlerin kullanılması gerektiğini ve problemin çözümü için nereye uygulanmaları gerektiği gibi konularda bilgi ve deneyime sahiptir.
Bunu da oku :  Bahçe ilaçlaması

Akrepler hızlı hareket eden hayvanlar olmamasına rağmen, akreple mücadele ederken mutlaka seri ve hızlı davranmalısınız. Evinizde ya da iş yerinizde, bağ evinizde ya da yazlığınızda akrep gibi ölümcül zehir taşıyan hayvanla karşılaştığınızda balyoz, kalın ve ağır bir kitap, ayakkabı gibi cisimlerle özellikle baş kısmına gelecek şekilde vurun. Akrepler sert kabuklara sahip olduklarından öldüğü düşünülerek çıplak elle asla dokunmayın.

Evinizde ya da işyerinizde akrep ile karşılaştığınızda akrebin ölümcül bir hayvan olduğunu unutmayın ve dikkatli olarak uzman yardımı alın. Bu konuda ilaçlama firmaları her zaman hizmetindedir. Akrep İlaçlama konusunda uzman olan ilaçlama firmaları, evinize ya da dükkanınıza giren, akreplerin öncelikle yuvalarını ve geliş noktalarını bulur ve doğru ilaçlama uygulamalarıyla akrep sorununu kökünden çözer.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 147 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Akrep İlaçlama

 1. leyla

  Temizlik, Akreplerin Sevmediği Bir Şey
  – Çöp kutularını sık sık boşaltmak,
  – Yere düşen yiyecek kırıntılarını süpürmek,
  – Bulaşıkları bekletmeden yıkamak,
  – Cam ve reçel kavanozlarını kalıntı bırakmayacak şekilde temiz tutmak böcekleri, dolayısıyla akrepleri evinizden uzak tutacaktır.

Leave a Comment