Peygamber | Paşa Kılıcı

Sansevieria, Peygamber | Paşa Kılıcı

Peygamber | Paşa Kılıcı
Kilyos peygamber çiçeği (Centaurea kilaea), papatyagiller (Asteraceae) familyasından Türkiye’de endemik olan çok yıllık bir peygamber çiçeği türü.

Türkiye’de Düzce, İstanbul, Kırklareli ve Sakarya illerinin sahil kısmındaki kumul sahalarda yetişir. Gövde üzerindeki dallanmış sapların ucunda yer alan mor renkli çiçekleri Haziran-Ağustos aylarında görülür. Habitat kaybı yaşadığından tehlike altındadır.

Kılıç çiçeği, peygamber kılıcı çiçeği, paşa kılıcı çiçeği gibi isimlerle bilinen Sansevieria hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu konumuzda bulabilirsiniz. Bir çok evde görülebilen bilindik bir süs bitkisi olan paşa kılıcı çiçeği fazla bakım istememesi ve gayet dayanıklı bir süs bitkisi olması nedeniyle bir çok çiçek sever tarafından yetiştirilmektedir. Çoğu saksılı ev bitkilerini yetiştirmek hüner istese de paşa kılıcı çiçeği, az bir bakımla eskiden günümüze yıllardır sevilerek yetiştirilmiş nostalji çiçeklerden biridir diyebiliriz. Evinizde biraz yeşillik olsun istiyorum ama çiçek bakımıyla uğraşamıyorum bu güne kadar baktıklarım öldü diyorsanız peygamber kılıcı çiçeğini sizlere önerebilirim.

Kılıç bitkisi kendine has dokusu ve görüntüsü ile oldukça estetiktir. Boyu bir metreyi geçtiğinde bulunduğu yere zenginlik getirdiğine inanılmaktaymış.

Gece ortamdan oksijen alıp karbondioksit verdiğinden saksılı süs bitkilerini özellikle gece uyuduğumuz alanlarda pek kullanmayız. Oysa kılıç çiçekleri gündüz olduğu gibi gecede ortama oksijen verdiği söylenmekte. Bu özelliği onu diğer tüm bitkilerden ayırmakta. Aynı zamanda çok güzel bir hava temizleyici özelliği olan paşa kılıcı çiçekleri evinizin havasını temizleyecektir. Isı yalıtımı adı altında yapılan işlemler neticesinde binalarımız hava alamaz oldu, artan kimyasalların evlerimizde her geçen gün çoğaldığı da göz önüne alındığında her daim evimize temiz hava pompalayan evimizin havasını temizleyen peygamber kılıcı çiçeğini bir kez daha öne çıkarmaktadır. Yatak odasında bulunduracağınız kılıç çiçeği sayesinde uyku kalitenizin artacağı uzmanlar tarafından iddia edilmekte.

Bunu da oku :  Afrika Menekşesi

1. Sansevieria Yetiştiriciliği
1.1. Tanımı ve Önemi
Anavatanı Tropikal Afrika ve Asya’dır. Kalın etsi dekoratif yaprakları nedeni ile çok güzel görünüşe sahiptir. Her dem yeşil otsu bitkilerdir. Gelişimi yavaş olan ancak uzun ömürlü bitkilerdir. Aşırı sulanmadıkları zaman her türlü koşulda gerek gölge ve gerekse tam güneşte yetişebilen bir salon bitkisidir. Paşa kılıcı soğuk bölgelerde iç mekân bitkisi olarak kullanılan ve çok tercih edilmesi yanında çok sıcak ılıman iklim bölgelerinde dış mekân bitkisi olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca kapalı mekânların aranılan tropik bitkilerindendir. Yaprakları yeşil, uzun ve bir kılıç görünümündedir. Yaprakların üzeri yılan derisi gibi kendine has desenli ve ilgi çekicidir. Yaprakları şerit şeklinde, koyu yeşil renkli, enine gümüşi şeritli uzun ve dar ve uçları sivridir. Yapraklar dik bir şekilde gelişim gösterir. Yaprak uzunluğu genellikle 70 – 90 cm arasında değişmektedir. Yaprak genişliği ise 5 – 6 cm arasındadır. Bodur ve yeşil çeşitler, gölgeli iç mekân koşullarına daha çok dayanıklıdır. Yapraklar parlak lekesiz kenarları düzgün olmalıdır. Bitki saksıda dik durmalıdır. Bir yılda ev şartlarında 30 – 60 cm boylanarak 5 – 12 yaprak verir. Bol ışıklı uygun ortamlarda yazın çiçeklenir. Çiçekler güzel kokar ancak gösterişli değildir. Krem sarı renkli çiçeklere sahiptir. Çiçeklenmeden hemen sonra çiçek sapı kesilir.

Bunu da oku :  Ortanca

1.2. Çeşitleri
Tabiatta 60 türü bulunan Sansevieria cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli olan kültür formları S.Trifasciata “Golden Hahnii”, S.Tifasciata “hani” ve S.Trifasciata Laurentii’dir.

Yaprakları koyu yeşil renktedir. Yapraklarda enine gümüşi – beyaz şeritler vardır. Yapraklar uzun, dar uç kısımları sivridir.

S.cylindrica: Yaprakları koyu yeşildir. Çok hafif gri çizgileri vardır. Yaprakları hafif oluklu, yuvarlak, sert, uç kısmı sivri ve yaklaşık bir metre boyundadır. Yaprak kalınlığı 3 cm’dir.

S.Trifasticiata “Hahnii”: Bodur bir kültür formudur. Yaprakları yeşil renkli, gümüşi – gri şeritlidir. Yaprakların alt kısmı geniş, uca doğru sivridir. Yapraklar 6 – 8 cm genişliğinde ve 12 – 15 cm uzunluğundadır. Bol yapraklı, yaprakları rozet teşkil edecek şekilde sıralanmıştır.

S.grandis Hook: Yaprakları koyu yeşil renkte, gümüşi – gri şeritlere sahiptir. Yapraklar uzunca oval, sert 10 -15 cm genişliğinde, 30 – 40 cm uzunluğundadır.

1.3. Üretimi
Üretimi yaprak çelikleri veya yan sürgünleri ayrılması ile yapılır. Çelikler olgunlaşmış yaprakların mayıs-ağustos ayları arasında 7,5-10 cm uzunluğunda parçalara ayrılması suretiyle hazırlanır. Çeliğin üst kısmı eğilimli olarak kesilirse dikilecek kısımla karıştırılmaz. Böylece çeliğin doğru dikimi sağlanmış olur

Alınan çelikleri uzunluklarının ¾ lük kısmı köklendirme ortamına gömülür.

Köklendirme yastığı orta derecede nemli ve sıcaklık 21 0C dolayında tutulur. Köklenme ve sürgün oluşumu 4-5 haftada gerçekleşir. Alt kısımdan zamanla kökler ve yeni bitkiyi oluşturan sürgünler gelişir. Esas yaprak kısmı ise yine zamanla yok olur.

Bunu da oku :  Açelya

Kenarları sarı şeritli S.Trifasciata laurentii yaprak çelikleri ile üretilirse, yeşil yapraklı formda elde edilir. Bunlardan dolayı, bu alt türün ana niteliklerinin korumak için, üretilmesi yalnızca yavru sürgünlerin saksı değiştirme sırasında keskin bir bıçakla ana bitkiden ayrılması suretiyle yapılır. Yaprak çelikleriyle çoğaltılırsa sarı şerit kaybolur, yapraklar düz yeşile döner.

2.Yetiştirme İstekleri
2.1. Sıcaklık
Sansevieria bitkileri çok soğuklara dayanamaz. Sıcaklık kesinlikle 10 oC’nin altına düşmemelidir. Kışın ise 15-20 oC olan yerlerde bulundurulabilir. Gelişme döneminde sıcaklık 18-27 0C arasında olmalıdır. 15 oC’nin altında büyümez.

2.2. Orantılı Nem
Kuru hava şartlarını sever. %60-70’lik nem yeterlidir

2.3. Işık
Tam gün ışığı veya çok parlak ışıklı bir yer sever. Az ışıklı odalarda yaşamakla birlikte yapraklarında güzel desenler oluşmaz. Yazın aydınlık yerlerde bulundurulmalıdır. Yakıcı güneş ışığı altında bırakıldıklarında yaprak kenarlarında kahverengi lekeler görünür. Yoğun gölge yerlerde yetiştirilen bitkiler dar ve uzun yapraklar oluşur. S.Trifasciata cv. Laurentii’de ide kenar şeritlerin altın sarısı olan rengi soluk sarıya döner.

Sansevierialarda yapraklar zayıflar, açık yeşil bir renk alırsa bitkinin ışığa ihtiyacı var demektir. Bitki bol güneş alan bir yere alınmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]
(Visited 1.380 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment