Yaz Mevsiminde Açan Çiçekler

Yaz Mevsiminde Açan Çiçekler

Yaz Mevsiminde Açan Çiçekler
Çiçeklerin varlığı her zaman güzeldir, ancak her çiçek her mevsimde güzel midir? En sevdiğiniz çiçek için doğru mevsim nedir?

Çiçekler, mevsimlere göre gelişim gösterirler. Hava sıcaklığı, güneşin konumu ve yağışlar bitki örtüsüne yön verir. Hava her nasıl olursa olsun; aydınlık, güneşli ya da kapalı, yağışlı! Her zaman bahçelerimizi renklendirecek çiçek seçeneklerimiz neyse ki mevcut. Yazımızda siz de kendi favori çiçeklerinizi belirleyebilir; mevsime göre bahçeniz için fikirler oluşturabilirsiniz.

Her ne kadar ilkbaharın bolluğu kalmasa da yaz mevsiminde de bahçeleri çiçeklerle donatabiliriz. Seçenekler var. Özellikle güneşe dayanıklı çiçeklerden oluşturduğumuz listemiz, yaz bahçenizi rengârenk yapacaktır.

Gül: Yaz mevsiminin en güzel çiçeklerinden biri, güllerdir. Genellikle yaz başlangıcında çiçeklerini açar. Havalar soğurken yapraklarını dökerek, dinlenme sürecine girer.

Ortanca Çiçeği: Ortancalar, romantik görünümleriyle yaz mevsimine estetik katarlar. Çiçek açma dönemi ise haziran ile eylül arasında devam eder.

Kadife Çiçeği: Mevsimlik yetiştirilen bir çiçektir. Parklarda ve bahçelerde yetiştirilmeye uygundur. Yaz başlangıcından başlayan çiçeklenme süreci sonbahara kadar devam eder.

Bunu da oku :  Hanımeli

Manolya: İri beyaz çiçekleri ile manolya, kendine has kokusu sebebiyle oldukça yaygın kullanılır. Yaz ortasında çiçeklenme dönemi başlar. Parlak ve gösterişli yaprakları kış boyunca da dökülmez.

Zinya Çiçeği: Park ve bahçelerde sıklıkla tercih edilen zinya çiçeği, yılın çoğunlukla yaz aylarında çiçeklenme dönemi yaşar. Bazı yerlerin iklim özelliklerine göre sonbaharda da çiçeklenebilir.

İpek Çiçeği: En ilginç yaz çiçeklerindendir. Çiçekleri gün boyunca açar ve güneş batınca ölür. Ertesi gün yeni çiçekler açar. İpek çiçeği, sonbahara kadar bu şekilde çiçeklenme süreci yaşar. Susuzluğa dayanır. İpek çiçeğinin diğer adı; “öğle güzeli”dir.

Horoz İbiği: Genelde kırmızı, bazen sarı ya da beyaz renklerde çiçek açan horoz ibiği oldukça ihtişamlıdır. Haziran ortasında çiçeklenmeye başlar ve eylülün ortalarına doğru tohumlanarak, ölür. Horoz ibiği güneşi çok sever. Çiçeklerindeki verim ve canlılık doğrudan güneşe bağlıdır.

Pervane Çiçeği (Rozet): Aşırı sıcağa ve güneş ışınlarına uyumlu bir çiçektir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde tercih edilir. İri iri çiçekleri vardır.

Zambak: Genel olarak ilkbahar sonunda ve yaz başlangıcında çiçeklenmeye başlar. Zambaklar, açık hava ve bol güneş sever. Doğrudan güneş yerine, filtrelenmiş güneş gelişimi için daha uygundur.

Bunu da oku :  Afrika Menekşesi

Ateş Çiçeği: Kuraklığa dayanıklılığıyla bilinen ateş çiçeği, park ve bahçelerde çok kullanılır. Yazlık, mevsimlik bir çiçektir. Yaz başlangıcında çiçeklenmeye başlar.

Küpe Çiçeği: Mor, kırmızı, beyaz ve pembe renklerde çiçekleri vardır. Çoğunlukla yaz aylarında çiçeklerini açar. Bazı yerlerde ilkbahar sonlarında çiçeklenme dönemi başlayabilir. Gölgeli ortamı sever.

Kozmos Çiçeği: Park ve bahçelerde sıklıkla görebileceğiniz, yetiştirilmesi en kolay bitkilerdendir. Çiçeklenme zamanı yaza doğru başlar ve sonbahar soğuklarına kadar devam eder.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 81 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment