Bahçe peyzajı önerileri

Bahçe peyzajı

Bahçe peyzajı önerileri
İlkbaharın gelmesi ile birlikte tüm balkonlar çiçek açmaya başladı. Eğer şanslıysanız ve evinizin önünde küçük bir bahçeniz varsa, özellikle mart ve nisan ayları bahçenizi düzenlemeniz için en uygun aylar. En özel peyzaj önerileri için yazımızı okuyun!

Özellikle güneşin yüzünü yavaş yavaş gösterdiği ilkbahar ayları, toprağa yeni bitkiler ekmek ve var olan bitkileri gübrelemek için ideal aylar sayılıyor. Eğer bahçeniz için yeni bir bahçe dekorasyonu planlıyorsanız mart, nisan ve mayıs aylarında gerekli düzenlemeleri yaparak yaz aylarında unutulmaz bir bahçe keyfi yaşayabilirsiniz. Yeni bir peyzaj planlarken, bir peyzaj mimarından profesyonel yardım alabileceğiniz gibi isterseniz bahçenizi kendiniz de tasarlayabilirsiniz. İşte size kış uykusundan yeni uyanan bahçeniz için sunacağımız peyzaj önerileri?

Bütçenizi Belirleyin
Bahçe dekorasyonu yapmadan önce bütçenizi belirlemeniz gerekiyor. Çok ufak dokunuşlar ve basit malzemelerle peyzaj yapabileceğiniz gibi, pahalı malzemeler kullanarak da düzenleme yapabilirsiniz.

Oturma Alanınızı Belirleyin
Bir bahçeye sahip olmak demek, bahar ve yaz aylarında bahçede oturarak keyif çıkartmak demek? Bu nedenle öncelikle oturma alanınızın metrekaresini iyi hesaplamanız gerekiyor. Bahçeye koyacağınız masanın kaç kişilik olacağı veya masa ile birlikte oturma grubuna da ihtiyaç duyup duymayacağınızı belirleyerek, bu alanları bahçe döşemesi veya taş ile şekillendirmeniz bahçe dekorasyonu için atacağınız ilk adımlar sayılıyor.

Bunu da oku :  Güneş Enerjisiyle Çalışan Bahçe Aydınlatmaları

– Son günlerin en moda bahçe dekorasyonu malzemesi; eşya taşımakta kullanılan ahşap palet kasalar? Çok değişik renklerde boyayabileceğiniz bu kasalar ile masa, oturma grubu ve bank yapabilirsiniz. Üzerine uygun renklerde atacağınız rengarenk kabarık minderler ise paletler üzerinde rahatlıkla oturmanızı sağlayacak aksesuarlar? Yüne bu paletleri duvara monte ederek, içinden bitkiler sarkan dev saksılar olarak kullanabilirsiniz.

– Beton bloklar ile bahçenize bir barbekü yapmaya ne dersiniz? Uygun şekilde yerleştireceğiniz beton bloklar üzerine ızgara teli koyarak çok yaratıcı bir barbekü elde edebilirsiniz.

– Pet şişeleri biriktirmenizde fayda var, çünkü orta kısımlarından oyarak saksı olarak kullanabilirsiniz. Bahçe çitine veya duvara iplerle asacağınız pet şişelerin içine özellikle sarkan bitkiler çok uygun olacaktır. Aynı şekilde büyük su damacanalarını yine keserek bahçe çiti olarak kullanabilir ve içine saksı yerleştirebilirsiniz.

– Araba lastiklerini küçük ahşap taburelere monte ederek saksı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle içine fesleğen, maydanoz, nane gibi kökü çok derin olmayan bitkileri ekerseniz aynı zamanda salatanızda bahçeden koparılmış doğal malzemeleri de kullanabilirsiniz.

Bunu da oku :  Dekoratif Ağaç Kabuğu Parçaları

– El arabası bahçeniz için ideal bir saksıya dönüşebilir. İçine ekeceğiniz rengarenk çiçeklerle adeta küçük bir alanda bir cennet yaratabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 331 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment