Ficus Amstel King

Ficus Amstel King

Ficus Amstel King
Yaprak yapısı ince uzun bir şekilde ve yeşil yapraklıdırlar, Amstel King`in yaprakları yukarı doğru bir sırık gibi dururlar.

Yaprak yapısı Alii ye çok benzeyip Amstel King’in yaprakları Alii`ye göre daha geniştir.

Gövde yapıları ve görünüşleri birbiriyle aynıdır.

Nisbi nemi yüksek ortam ister (%80-85). Sıcaklık isteği 18-24oC`dir. Sıcak havalarda yapraklarına bolca su püskürtülmelidir. Toprağı devamlı nemli tutulmalıdır.

Hava akımı, aşırı ısı değişikliği, dengesiz sulama ve saksı yerinin değiştirilmesinden kaçınılmalıdır.

Hızlı kök gelişimi olduğundan, taze sürgünlerin dökülmesi, yaprak uçlarında yanmaların başlaması halinde saksı büyültülerek toprak değişimi yapılmalıdır.

Yeşil yapraklı bitki besinleri en az ayda 1 defa ve düzenli olarak verilmelidir.

Üretilmesi çelikle olur.

Saksı değişimi yapraklarda yanmalar başlamadan yapılmalıdır.

Ficus Maclellandii – Alii Hindistan, Güneydoğu Asya ve Çin’e özgü bir incir bitkisidir. Genellikle ılıman iklimlerde bir ev bitkisi olarak yetiştirilen bir yaprak dökmeyen bitkidir. Yapraklar 8-13 cm ve benzersiz bir şekilde dimorfiktir; alt, steril dallarda dar yaprakları ve yüksek dallarda daha geniş yaprakları ile kendini belli eder.

Bunu da oku :  Mor Salkım

Nem ve Sulama
Ficus Maclellandii – Alii bitkinizin bulunduğu oda da % 50-70 nem sağlamalısınız. Yazın, çok sıcaklarda yapraklarına su fısfıslayabilirsiniz.
Sulama işleminizi bitkinizin toprağı kuruduğu zaman yapmalısınız. Sulama yapacağınız suyu mümkün oldukça bir gece öncesinden dinlenmeye bırakmalısınız. Su oda sıcaklığında olmalıdır. Kış aylarında sulamayı azaltmalısınız.

Işık İhtiyacı
Ficus Maclellandii – Alii bitkiniz direk olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Parlak dağınık / filtrelenmiş ışığa ihtiyaç duymaktadır. Işık eksikliği olduğu durumlarda bitkinizin yaprakları sararır ve dökülmeye başlar. Yine çok soğuk ortamda kaldıysa yaprakları kararmaya başlayarak dökülür. Bitkinizin saksısının yerini değiştirmekten kaçınmalısınız. Ancak ışığı her yer aynı anda almıyorsa bitkiniz ışık alan yöne doğru eğim gösterebilir. Bunu engellemek için 2 ayda bir bitkinizin saksısını kendi ekseni etrafında çevirebilirsiniz.

Toprak ve Vitamin
Ficus Maclellandii – Alii bitkiniz için hazır poşet topraklardan veya özel karışımlı torf topraklardan kullanabilirsiniz.
Saksı bitkileri topraktaki besin maddelerini kısa sürede tüketirler. Bu yüzden dikimden bitkinizin durumuna göre yazın 2 haftada bir besin verebilirsiniz.

Bunu da oku :  Petunya

Saksı Değişimi
Maclellandii bitkinizin saksı değişimini 2 yılda bir ilkbahar aylarında yapmalısınız. Saksı değişimi yaparken dikkat etmeniz gereken husus; Çok büyük saksıya dikmeniz gerekmez, köklerinin sığabildiği bir saksıya almanız yeterlidir. Seçtiğiniz saksısı en fazla 1 – 2 numara büyük olmalıdır. Büyük bir saksıya aldığınız zaman saksınızı, köklerin uzaması gelişmesi için bitkiniz yapraklarından / çiçeklerinden enerji alacaktır. Kökler gelişmeye çalışırken yapraklar ve çiçekleri eski güzelliğini ve sağlığını kaybedebilir.


Ficus Amstel King Care Instructions

Description: The Improved Banana Leaf Ficus
This Ficus variety has long, banana-shaped leaves. The large, leathery, fast- growing foliage has a lush tropical appeal. This plant has similar growth habits to Ficus Alli, but has many wider, thicker and somewhat larger leaves. During active growth periods, growth tips are a very pronounced pink to red that contrasts beautifully against the broad, shiny leaves. Amstel King holds its foliage extremely well indoors.

The temperature requirements for Amstel King is a comfortable 78 to 90F days, 70 to 75F nights. Ficus leaves do accumulate dust. Wipe leaves regularly with a damp cloth to remove dust.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 15 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment