Bahçe ilaçlaması

Bahçe ilaçlaması

Bahçe ilaçlaması
Bahçe ilaçlaması yaparken evdeki haşerelerden kurtulma yöntemlerinden daha farklı yöntemler uygulanır; çünkü açık havada yapılacak ilaçlamada hava sıcaklığı, havanın rüzgârlı olup olmaması, kullanılan ilacın bitkilere ve hayvanlara zarar verme olasılığı gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

Bahçelerinizde ektiğiniz rengarenk çiçeklerinize her baktığınız da içinize büyük bir huzur doluyor. Bu zevkinizin, en azından, tüm yaz boyunca devam edebilmesi için çiçeklerinizin böceklere karşı doğru ilaçlama yöntemleri ile ilaçlanarak korunması gerekmektedir. Aksi takdirde karıncalar çiçeklerinizin altını oyarak, danaburnu gibi böcekler çiçeklerinizin köklerini kemirerek çiçeklerinize zarar verirler. Bahçelerinizi; yılanlar, örümcekler, akrepler, çıyanlar, kırkayaklar, ağaç kurtları vb. zararlılara karşı da korumalısınız. Veya ilaçlama firmalarını arayarak bahçelerinizi güvenle ilaçlatabilirsiniz.

İnsanların en çok dinlendiği ve besin kaynaklarını yetiştirdiği alanlar olan bahçelere sıklıkla haşere, böcek, kemirgen ve sürüngenler gelmektedir. Bu canlılar bahçelerdeki birçok besin kaynağına farklı şekillerde zarar verir. Bazı zararlılarda insanlara birebir zararlı olabilirler. Her haşerenin verdiği zarar türü farklıdır. Bu nedenle bağ ve bahçeler arasında zararlı bu tür canlılar var ise mutlaka en kısa zamanda ilaçlanması gerekir. Bahçe ilaçlaması yapılırken şuna dikkat etmek gerekir. Bahçede bulunan böceğin türüne göre farklı ilaçlar kullanılır. Bağ ve bahçe ilaçlamasında son sistem alet ve edevatla ilaçlama yapıp sizleri tüm zararlı canlılardan kurtaran bahçe ilaçlamasıdır. İlaçlama şirketi olarak her türlü zararlılara karşı ilaçlamalar çevrenizde yapılmaktadır.

Bunu da oku :  Pire İlaçlama

Bahçe ya da bitki ilaçlamasının nasıl yapıldığından önce, bahçenize haşerelerin gelmesini önlemenin, sağlıklı bahçe yaratmanın yollarından bahsetmekte fayda var.
? Bitkilerinizi ektiğiniz toprağın sağlıklı, organik toprak olmasına dikkat edin.
? Demir, çinko, baryum, kalsiyum, sülfür ve magnezyum gibi mineraller içeren yosun, bitkilerin gövdelerine değmeyecek şekilde toprak üzerine serilen organik veya inorganik maddelerden oluşan bir örtü olan malç, gübreleri besleyip bitkilerin hastalıklara karşı direncini arttırdığından bunları bahçenizde kullanın.
? Bahçenizdeki fazlalıklardan, zayıf bitkilerden ve çalı gruplarından kurtulun.
? Bahçenizi damla-sulama yöntemiyle sulayın. Yeşillikleri sulu tutmak böcekleri bahçenize çeker.

Bahçe İlaçlaması İçin En Uygun Zaman ve Koşullar
Doğal malzemelerle hazırlayacağınız ev yapımı ilaçlar her zaman beklenen sonucu vermeyebilir. Bu yüzden zirai ilaçlama yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için en uygun zaman ise ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarıdır.

Öğlen saatleri ilaçlama yapmak için uygun değildir. Rüzgârlı havalarda ilaçlama yapmaya kalkmak da boş yere kürek çekmek anlamına gelir. Yağmur öncesi ve sonrası da ilaçlama için uygun zamanlar değildir; çünkü yağmur suları ile ilaç toprağa karışacak ve böcekleri değil, toprağı zehirleyecektir.

Bunu da oku :  Haşere İlaçlama

Bitkileri İlaçlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İlaçlara dokunmak ve onları solumak sağlık açısından zararlıdır. Bu yüzden ilaçlama yapılırken, gözler, ağız, burun ve el kapalı olmalıdır. Eldiven, gözlük, şapka, maske ve koruyucu kıyafet olmadan ilaçlama yapılmaya kalkışılmamalıdır. İlacın solunum yollarına gitmesi durumunda tuzlu su içerek istifra etmeye çalışılmalıdır ve zaman kaybetmeden ambalajının üzerinde yazan ilaçla birlikte hastaneye gidilmelidir.

Bahçe İlaçlamada Kullanılan Malzemeler
İlaçlı sıvıyı püskürten pülverizatörle bunların daha küçük boyutlu olanları, yani atomizörler el tipi ilaçlama malzemeleridir. Bahçenin büyüklüğüne göre sırt ya da motor tipleri de kullanılabilir.

En Etkili Çözüm: Profesyonel İlaçlama
Açık alanda ilaçlama yapmak zahmetli ve zordur. Zararlıların türünü belirlemek, doğru ilacı doğru yöntemle uygulamak ve sağlığınızı tehlikeye atmadan ilaçlamayı gerçekleştirmek, uzmanlık ve deneyim ister. Bu yüzden profesyonel haşere ilaçlama firmalarından destek almak, en akılcı çözüm olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 65 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Bahçe ilaçlaması

  1. Abdullah

    açıklamalarınızdan dolayı teşekkür eder, ilmi çalışmalarınızın devamını yüce allah dan dilerim.selamlar.

Leave a Comment