Fare İlaçlama

Fare İlaçlama

Fare İlaçlama
Fareler elastik vücut yapılarına sahip kemirgenlerdir. Bu nedenden dolayı en dar borulardan ya da en ufak alanlardan bile kolaylıkla geçerek istedikleri her yere ulaşabilmektedirler. İnsanların yaşam alanlarında da sıkça rastlanan fareden kurtulmak hiç de kolay değildir. Zararlarına engel olunması için fare ilaçlama uygulatılmalıdır. Evde fare görüldüğü durumlarda hatta fare belirtileriyle karşılaşıldığı anlarda vakit kaybetmeden hemen fare ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır. Alınacak bilgiler ve ardından gerekli yardımlar sonrasında fare sorunu yaşadığınız her türlü alanlarda sorunlarınızdan kurtulmanız mümkündür.

Farelerin Özellikleri
1- Fareler zeki hayvanlardır. Onları basit yöntemlerle yok etmek kolay olmayacaktır. Bu sebeple ilaçlama firmalarına ilaçlama yaptırmak sizlere olumlu sonuçlar verecektir.

2- Büyüklükleri 3 cm ile 45 cm arasında değişebilir. Fareler yaşadıkları alana göre farklı özelliklere ve beslenme şekillerine haiz olmalarının yanı sıra, verdikleri zarar da bu kemirgenlerin türüne göre değişmektedir.

3- Hızlı bir şekilde üreyen kemirgenler, yavruları ile birlikte yaşadığından, kapalı alanlarda görülen farenin yok edilmesi alandaki tüm kemirgenlerin yok edildiği anlamına gelmez. Fare ile etkili bir şekilde mücadele edebilmek için fare ilaçlama yaptırmak gereklidir.

4- İyi bir kemirici olan fareler, yalnızca yiyecek maddelerine değil, eşyalara da ciddi zararlar verebilir. Sert maddeleri dahi kolaylıkla kemirebilen fareler, dişlerini sürekli olarak yenilediğinden, kemirici özelliğini hiçbir zaman kaybetmez.

5- Fareden kurtulmak için kullanılan basit yöntemler, bu canlıların farklı alanlara yuva yapmasına veya gizlenmesine neden olabilir. Kıkırdaklı bir yapıya sahip olan fare, en küçük alanlara dahi girip, burada sıkışabilir. Bu durum da, farenin burada ölmesine ve kötü kokular ile bakterilerin yayılmasına neden olabilir.

6- Kanalizasyon, rögar, lağım kenarı gibi alanlarda yaşayan kemirgenler milyonlarca bakteri ve mikrop taşır. Kapalı alanlardaki kemirgen sorunu fare ilaçlama yapılmaksızın çözülse dahi bu canlıların bıraktığı zararlı mikroorganizmalar yaşamaya devam edecektir.

7- Çatı faresi, pamuk faresi, ev faresi gibi türleri bulunan kemirgenlerden bazıları, yalnızca açık alanlarda yaşadığı gibi, kemirgenler çoğunlukla yiyecek bulmak için kapalı alanlara girmektedir. Ancak açıkta yiyecek bırakmamak, farelerin ev, ofis, fabrika gibi alanlara girişini engellemez. Bu canlıların yaşam alanlarından uzak durmasını sağlamak için fare ilaçlama yaptırılmalıdır.

Bunu da oku :  Xylella fastidiosa

Evde Fare Sorunu
Evde yalnızsınız ve bir fare ile karşılaştınız. Bireysel olarak fare ile mücadele imkansız olduğu için asla tek başınıza müdahale etmemelisiniz. İnsanlar fare kapanı, fare zehri gibi yollarla fareden kurtulmak için boşa zaman harcayıp dururlar. Bu gibi yöntemler sonucunda fareyi yok eden kişiler de olmuştur ancak farenin öldürülmesi oldukça kötü görüntülere sahne olduğu için tasvip edilen yöntemler değildir. Ayrıca fareler doğurarak yavru bırakır. Fareler çok hızlı ürerler. Fare ile bireysel mücadelede onları tek tek yok etmek sonuç vermeyecektir. Bir fareyi yok etmek hepsinden kurtulmuş olacağınız anlamına gelmez. Yavruları da kısa sürede büyüdüğü için onlarla da uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bu sebeple zaman kaybetmeden profesyonel ilaçlama firmalarından destek alınmalıdır. Çünkü farelere kesin ve tek çözüm budur. Fareler sezgileri kuvvetli kemirgenlerdir. Tehlike anlarını kolaylıkla fark edip ortadan bir anda kaybolabilirler. Bu nedenle kişiler kendi çabaları doğrultusunda uygulayacakları yöntemlerle sadece zaman kaybı yaşarlar. Ayrıca fare ilaçlama, bireysel olarak kesinlikle yapılmamalıdır. Bu durum hem maddi zararlara, hem de sağlık sorunlarına neden olabilir. İlaçlama servislerinin kullanacağı ilaçlar ve ilaçlama yöntemleri sizleri kemirgenlerden kurtarabilecek tek seçenektir.

Fare ilaçlama Yöntemleri
Sıvı ilaçlama ya da istasyon yöntemi ile farelerden kurtulmak çok kolaydır. Bu yöntemler fare ilaçlama firmaları tarafından görevlendirilen ilaçlama konusunda eğitimli ve tecrübeli kişiler tarafından uygulanan yöntemlerdir. İstasyon, fabrika, bahçe, tarla, bodrum gibi büyük mekanlarda ya da farelerin çok fazla olduğu mekanlarda uygulanan içerisinde mum bloklar bulunan bir aparattır. Fare bu ilacı yedikten sonra su içtikleri durumlarda zehirlenerek ölür. Olay kutunun içerisinde gerçekleşmediği ve fare kapanında olduğu gibi vahşi ölümlere sebep olarak koku bırakmadığı için sağlıklı ve son derece tercih edilen bir yöntemdir. Ev, iş yeri gibi alanlarda da uygulanan istasyon, çocukların ulaşamayacakları yerlere bırakılmalıdır.

Bunu da oku :  Bahçe ilaçlaması

Fareden kurtulmak amacıyla uygulanan bir diğer ilaçlama yöntemi ise, sıvı ilaçlamalardır. Fare ilaçlama yapılan alana göre farklı yöntemler ile uygulanan bu teknikler, kemirgenlere karşı en etkili çözümlerden biridir. Ancak fare ile mücadele için yapılan uygulamalarda kullanılacak sıvı ilaçların kokulu olması şarttır. İlaçlama öncesinde gıdaların ağızları kapatılarak saklanmalıdır. Bu hassas davranılması gereken bir konudur. Çünkü ilaçlama temas durumunda solunum yolları rahatsızlıkları görülebilir. Sıvı ilaçlama yönteminde fareler bu ilacın kokusunu alır ve saklandığı yerlerden çıkarak kokudan kaçmaya çalışırlar. Bu sırada etrafta görülen fareler hızlıca yok edilir. Daha çok kapalı alanlar için uygulanan bu ilaçlama yöntemi ile de farelerden kurtulmak mümkündür.

Fareler Nasıl Beslenir?
Fareler, her türlü insan ve hayvan gıdalarıyla beslenebildikleri gibi, ufak börtü böcek ve bazı türlerine bağlı olarak suda yaşayan canlılarla dahi beslenebilmektedirler. Yine fare türüne göre bitkiler, meyve, sebzeler, ekin kökleri, yeşillikler ile beslenenleri de bulunmaktadır. Farelerin her türü insan sağlığı için tehlike demektir. Sağlığın yanı sıra maddi kayıplar da yaşanabileceği için bu canlılara karşı mutlaka önlem alınmalıdır. Her alanda lağım sularında, çöplüklerde de görülen fareler bu tür yerlerden evlere girdiklerinden insanlara temasları durumunda ya da etrafa bıraktıkları salya ya da pislikleri yoluyla birçok hastalığa neden olabilirler. Bunun yanı sıra kemirgen olmaları sebebiyle etraftaki eşyalara verdikleri zararlarla maddi kayıplara da sebep olurlar. Farelerin dişleri kemirme işinden sonra daha fazla güçlenen bir yapıdadır. Çünkü dişler kendini törpüler ve yenilenir. Bazı fareler kemirdikleri kabloların çıkardıkları yangınlar sonucunda daha da büyük maddi kayıplara neden olmuştur. Psikolojik olarak da insanları etkileyen farelerden kurtulmak alınacak bireysel yöntemlerle mümkün olmamaktadır. Fare ilaçlama şirketleri sizler için alanlarınıza bağlı olarak uygulayacakları yöntemlerle sizlere en doğru hizmeti vereceklerdir.

Bunu da oku :  Akrep İlaçlama

Farelerin Zararları
Fareler bazen gözle görülmeseler bile bazı belirtiler sonucunda anlaşılabilirler. Yiyecek arayışında olan fareler özellikle akşamları aktif halde mutfaklarda bulunurlar. Çıkardıkları tıkırtılar sonucunda fark edilen fare, yiyecek üzerlerine bıraktığı pislikler sonucunda da varlığını ele verir. Böyle durumlarda zaman kaybı büyük zarar demektir. Kişiler ilaçlama konusunda nasıl yapılacağı ya da ne gibi önlemler almaları gerektikleri hakkında bilinçsiz olduklarından çoğu zaman tedirginlik yaşarlar. Ancak günümüzde çok kolay yollarla fare ilaçlama uygulamaları yapılabilmektedir. İstasyon ve sıvı ilaçlamalar bu kemirgenler için tercih edilenlerdendir. Ayrıca fareler, çok aç kaldıklarında da kişiler uyurken, kişilerin ince dokulu parmak, dudak, kulak gibi yerlerini ısırabilirler. Bu ısırmayı tükürüklerinden salgıladıkları narkoz etkisiyle daha kolay hale getirirler. Kişiler ısırılma anlarını hissetmez. Bu belirtilerle karşılaşıldığı anda sağlık kuruluşlarından yardım alınmalı, arkasından vakit kaybetmeden ilaçlama uygulatılmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 30 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment