Bahçe Hazırlıkları

bahçe toprağı düzeltme

Bahçe Hazırlıkları
Hazır çim nasıl ekilir?
Tesviye edilmiş tarlaya çim tohumları ekilir.Ardından çimin yeteri büyümesi beklenir.Çimin biçilmesi ve bakımı yapılır.Tarlaya ekilen çim uygun aletlerle sökülerek rulo haline getirilip tablalara yerleştirilir.Uygulama yapılaçak alanda gerekli zemin düzeltmesi yapıldıktan sonra hazir çim serilir ve sulaması ve bakımı yapılarak yeni yerde toprakla bütünleşip yeşermesi sağlanır.Rulo çim, normal çim tohumu ekimine göre kolay ve pratik bir uygulamadır.

Son yıllarda hazır çim üretimi(hazır çim yetiştiriçiliği) ve kullanımı yagınlaşmaya başlamıştır.Rulo hazır çim üretimi yetiştiricisine iyi paralar kazandırmaktadır.

Rulo halindeki hazır çim, bahçenize çok kolay bir şekilde, halı serer gibi döşenip serilir.. Size sadece uygun çeşitleri seçmek kalıyor.

Hazır çim serildikten 10-15 gün sonra rahatlıkla üzerine basabilinir.Çok amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

Bahçenizin sağlıklı olması için Hazır çim döşemeden önce bahçenizin üst tabaka toprağı aşırı killi veya kireçli ise en üstten 10-15 cm kaldırıp alandan uzaklaştırınız. Bahçenizde kalan toprağı havalandırınız. Boşalan toprağın yerine 10-15 cm yeni ve verimli toprak doldurup iyice toprağı sıkıştırınız.

Bunu da oku :  Temel çim ekim hazırlıkları

Bahçenizde yağmur ve sulama sonrası su birikmemesi için eğimleri suyun akacağı yöne doğru ve temellerden uzaklaşacak şekilde düzenleyiniz. Havalandırılan bahçe toprağındaki yabancı otları ve taşları toplayıp genel amaçlı gübre atınız. Havalandırılan toprak ile gübreyi tırmık ile yeterli ve homojen biçimde karıştırınız.
Bahçenizde havalandırılan toprağı toprak kalmayacak şekilde ufaltıp düzleyiniz. Tavsiye işlemlerden sonra ufak bir silindir ile sıkıştırıp hazır çimin döşenebileceği düz bir yüzey elde ediniz.
Silindir ile yapılan düzeltme sonrası bahçenizde düşük seviyede kalan yerler dahada belirginleşecek ve ek toprak ihtiyacı ortaya çıkacaktır.
Çim döşenecek toprak seviyesini yürüme yolu ve havuz kenarı gibi yüzeylerden 2-3 cm aşağıda tutunuz.
Çim döşenecek alanı sulayıp dinlendiriniz. Böylece bahçe toprağınız daha iyi oturacak ve çim döşenecek alan daha sağlıklı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 17 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment