Güneş Enerjisiyle Çalışan Bahçe Aydınlatmaları

solar bahçe aydınlatma

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bahçe Aydınlatmaları
Bahçe ışıklandırması bir yandan evinizin güvenliğine katkıda bulunurken bir yandan da bahçenize güzel bir görünüm katar. Eğer bu tip bir ışıklandırma düşünüyorsanız mutlaka güneş enerjisiyle çalışanlardan kullanmalısınız. Güneş enerjisiyle çalışan bahçe lambaları küçüktürler ve güneşten enerjisini alan ışık seviyeleri vardır. Bahçede istenilen yere de koyulabilirler. Bu ışıklandırma tipi gerçekten de bahçe aydınlatması için son derece ideal ve kullanımı da basittir. Dıştan her hangi bir kablo bağlantısı gerektirmezler. Sensörleri ile hava karardığında otomatik olarak devreye girerler.

Güneş Enerjili Bahçe Aydınlatmaları Nasıl Çalışır?
Fotovoltaik: Fotovoltaik hücreler ışığın en üstünde yer alırlar ve yarıiletken üzerinde çok kısımlı elektronik devre bulunan silikon parçalarıdırlar. Güneş hücre yüzeyine çarptığı zaman, güneş enerjisi içinde bulunan fotonlar emilirler ve bu da elektronların hücrenin bir yanından diğer yanına atlamasına sebep olur.

Işık hücrenin iki yanına da bağlanır ve böylece devre tamamlanmış olur. elektronların bu şekilde hareket etmeleri elektrik akımı oluşturur. Ortaya çıkan elektrik hemen kullanılabilir ya da daha sonra kullanmak üzere bir pil içinde saklanır.

Bunu da oku :  Dekoratif Ağaç Kabuğu Parçaları

Pil ve şarj kontrolörü: Gece kullanmak üzere güneş enerjisi saklamak için, güneş tarafından üretilen elektriği kimyasal enerji şeklinde depolamaya yaran pil gereklidir. Bunların şarj edilebilen ve şarj edilemeyen iki çeşitleri vardır.

İsteğinize uygun olarak satın alabilirsiniz. Küçük bir şarj kontrolörü de otomatik olarak şarjı ve güneş enerjisinin kullanımını sağlayacağından gereklidir. Bu kontrolör aynı zamanda baterinin ömrünü kısaltan aşırı yükleme durumunu da engellerler.

Güneş enerjisiyle çalışan ışıklandırmaların performanslarını arttırma: Güneş enerjisiyle çalışan bahçe ışıklarından en iyi şekilde yararlanmak için iyi güneş alan yerlere yerleştirdiğinizden emin olun. Ayrıca bu ışıkların temizliği yapmayı da unutmayın. Çünkü solar panellerin üzerinde biriken kir verimli çalışmalarını engeller ve bir yandan da pillerin tam olarak şarj olmalarına mani olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 285 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment