Türk Bahçe, Bahçe Bakım Düzenleme
 
Portakal Ağacı
Portakal Ağacı, meyve ağacı, bahçe, bitkisi, portakalın faydaları, portakal ağacı yetiştirilmesi,

« Müge Çiçeği Kolyos Çiçeği »

Portakal Ağacı, Turunçgiller familyasına ait olan portakal ağacı, mandalina ve limon gibi narenciye olarak adlandırılır. Odun yapısı çok sağlam olan bu ağaç, yaprak dökmeyen bir ağaçtır ve koyu yeşil renkte yapraklara sahiptir. Ülkemizde Akdeniz?in kıyı şeridi boyunca hemen her yerde yetişebilen portakal bitkisinin, pek çok türü bulunmaktadır. Türkiye?de Washington cinsi en bilinen ve en çok tercih edilenidir. Diğer cinsleri daha az biliniyor olsa da, kan portakalı, şeker pare, yafa ve yelli olarak isimlendirilmiş, değişik lezzetlerde ve boyutlarda olan türleri de, ülkemizde yetiştirilmektedir.

Ortalama boyu 3-5 metre arasında olan portakal ağacı, dikim zamanı terbiye budaması yapıldıktan sonra, 2 veya 3 yıl budama gerektirmeden büyür. Bu süre içinde sadece dikine büyüyen ve obur dallar denilen kısımları temizlenmelidir. Çiçeği kokulu ve beyaz olan ağacın, çiçek verme zamanı bahar sonu yaz başıdır. Eylülde beliren meyveleri, ekim kasım aylarında olgunlaşır.

Portakal Ağacının Yetiştiği Toprak Ve İklim Özellikleri

Işık: Işığı ve güneşi sever

Nem: İklim kuru olmamalıdır, düşük hava nemi olursa meyve kalitesi düşer ve tercih edilmez.

Toprak: Portakal ağacı humus yönünden zengin olan topraklarda daha iyi yetişir. pH seviyesi 5.5 veya 6 olmalıdır ve pH seviyesi 8 civarında olan topraklarda pH seviyesi düşürülmeden ekilmemelidir. Eğer kumlu toprakta yetiştiriliyorsa, bu durumda meyveleri erken olgunlaşır ve sulu, ince kabuklu meyve elde edilir.

Portakal Ağacı Üretimi

Tohum ekimi: Turunç tohumları Mart sonu, Nisan başı ekilmelidir. Bu anaç ağacın üzerine portakal aşılanır.

Tohum toplama: Turunç ağacının tohumunu olgunlaşmış olan meyvesinden çıkartarak hemen ekmek, önerilen tekniktir. Bu sayede yüksek çimlenme elde edilebilir. İstenirse toplanmış olan tohumlar, 4 ve 7 derece sıcaklıkta 7-8 ay saklanabilmektedir.

Aşı ile üretim:Turunçgillerin üretimi için sıklıkla uygulanan aşı, göz aşısıdır. Turunçgiller için kalem aşı yapımı önerilmez. Kasım ile nisan ayları arasında aşı yapımı uygun olacaktır. Kalınlığı iki santimetreye kadar ulaşan çöğürlerin pişkin sürgünlerinden alınmış aşı gözleri, yerden 15 santimetre yükseklikte aşılanmalıdır.

Portakal Ağacı
Verimli zamanındaki ağaçlarda, çevirme aşısı uygulanabilir. Eğer çeşit değişimi planlanıyor ise, ağacın ana dalı kesilmelidir. Daha sonra çıkacak ince dallar Temmuz ayı içinde aşılanmalıdır.

Sulama: Portakal ağacı sulamaya en çok kurak zamanlarda ihtiyaç duyacaklardır. Yani yaz aylarında sulama ihtiyacı maksimum seviyede olacaktır. Ortalamanın üzerinde bir sıcaklık seviyesine sahip olan bölgeler için 700 Ton/Dekar su ihtiyacı vardır.

Gübreleme:Portakal ağacında gübreleme için, dekar başına gübre hesabı yapılmalıdır. Ayrıca gübre miktarı hesaplanırken, bahçenin sadece boyutu değil, yaşı da dikkate alınmalıdır.

1 Yaşındaki bahçeler için dekar başına 18 kilogram N, 8 kilogram P2O5 ve 20 kilogram K2O kullanılmalıdır.

2 Yaşındaki bahçeler için dekar başına 2,4 kilogram N, 1,6 kilogram P2O5 ve 1,6 Kilogram K2O kullanılmalıdır.

3 Yaşındaki bahçeler için dekar başına 7,2 kilogram N, 3,0 kilogram P2O5 ve 3,0 kilogram K2O kullanılmalıdır.

4 Yaşındaki bahçeler için 9,6 kilogram N, 4,6 kilogram P2O5 ve 4,6 kilogram K2O kullanılmalıdır.

Ve 5 yaşındaki bahçeler için ise, 12 kilogram N, 6,2 kilogram P2O5 ve 6,2 kilogram K2O kullanılmalıdır.

Bu rakamlar dekar başına ve bir sene başına verilen rakamlardır. Her bir dekar için, sene boyunca kullanılacak miktarlardır. Portakal, içeriğinde önemli miktarda C vitamini bulundurmaktadır. Birçok hastalığı önleyebilir ve ayrıca mide/bağırsak için de büyük öneme sahiptir. Sadece sindirim sistemi için değil, solumun sistemi için de büyük önem taşır. Vücut direncinizi artırmak ve sağlıklı bir kas yapısına sahip olabilmek için portakalın içeriğindeki minerallerden faydalanmanız önerilmektedir.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Sardunya
Açelya
Ayva Ağacı
Afrika Menekşesi
Yuka Çiçeği
Kabak Çiçeği Dolması
Akasya Ağacı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sentetik Bahçe Mobilyası Temizliği
Sentetik Bahçe Mobilyası Tem...

Sentetik bahçe mobilyalarının en büyük avantajlarından biri dayanıklılık ve sağlamlılığı hem de bakımı kolay olmasıdır. Ama sentetik bahçe mobilyasının temiz...

Hatmi Çiçeği
Hatmi Çiçeği

Ülkemizde kendine geniş bir yetişme alanı bulan güzel görünüşüyle göz dolduran hatmi çiçeği, Ağustos ayında açar. Orta nemli, humuslu, kumlu ve tuzlu topraklarda...

Trabzon Hurması
Trabzon Hurması

Trabzon Hurması sıcak ve ılıman iklimlerde yetişebilen ?12oC ya kadar kış donlarına dayanabilen bir meyve türüdür.Geç çiçek açtığından ilkbahar geç donlarında...

Aşılama nedir
Aşılama nedir

Aşılama, iki bitki parçasını bir bitkiymiş gibi kaynaşacak ve büyümelerine devam edecek şekilde birleştirme tekniğidir. Aşılama, bitkilerde uygulanan tohumsuz bi...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz