Türk Bahçe, Bahçe Bakım Düzenleme
 
Ortanca
ortanca, süs bitkisi, mavi ortanca, ortanca nasıl yetişir,

« Sardunya Akasya Ağacı »

Anavatanı Japonya olan ?Ortanca? çeşitli renklerde açabilen, bol çiçekli, büyük yapraklı güzel bir bahçe bitkisidir. Uygun koşullar altında hem en hem boy olarak oldukça büyük boyutlara ulaşıp, büyük bir alanı kaplayabilir. Peki bahçenizde ortanca yetiştirmek için en uygun koşullar nedir ve nasıl olmalıdır?

Ortanca Ne Zaman Dikilir?
Bir çok yöntemi olmasına rağmen en etkili dikim ve çoğaltma ortancanın köklerinin ayrılıp yeni köklerin başka yere taşınması ile yapılır. Bunun için en uygun zaman Nisan-Haziran ayları arasıdır.

Ortanca Ne Zaman Çiçek Verir?
Ortanca uygun sıcaklıklarda yaz başından itibaren çiçek vermeye başlamasına rağmen ülkemizde genellikle çiçek açması haziran sonunu bulabilir.

Ortanca Nasıl Toprak İster?
Ortanca en güzel nötr toprakta yetişir. Ph değeri 6 ile 8 arasında değişen topraklar ortanca için uygundur. Ancak gübreleme sırasında çeşitli karışımlar ile pH ve mineral miktarını değiştirmeniz çiçeğin sağlığı için sorun olmayacaktır. Topraktaki pH ve mineral miktarına göre çeşitli renklerde çiçek açan ortancaya istediğimiz rengi vermek için detaylar aşağıda ayrı bir başlıkta verilmiştir.

Ortanca Nasıl Işık İster?
Ortanca sıcak sevmesine rağmen direk güneş ışığı gören yerler yerine yarı gölge veya gölge alanlarda daha iyi büyüyecektir. Ortanca yansıyan güneş ışığından da yeteri kadar faydalanabilen bir bitkidir.

Ortanca Nasıl Sulanır?
Ortanca yazı, sıcağı ve suyu seven bir bitkidir. Yazları çiçek açarken her gün çok fazla olmamak kaydıyla sulanmalıdır. Toprağın nemli kalması yeterlidir ve toprağı balçık haline getirecek kadar sulanmamalıdır. Çok aşırı sulamalar ortancanın mantarlanmasına ve yapraklarının ve köklerinin hastalanmasına neden olacaktır.

Ayrıca sulama sırasında bitkinin yapraklarının da temizlenmesi bitkiyi zararlılardan koruyacaktır.

Ortanca Bakımı Nasıl Yapılır?
İlkbaharda ortancanın dibi kazılır, bu toprak gübre ile karıştırır ve tekrar ortancanın dibine yerleştirilir.

İlkbahar ve yaz sonlarında potasyum içeren bitki besinleri verilerek ortancanın yaz sıcağına ve kış soğuğuna karşı direnci arttırılır.

Ortancalar sonbahar ortasında yapraklarını dökmeye başlarlar. Yapraklar tamamen döküldükten sonra çıplak kalan dalları uçlarından 2cm kadar kesin. Kışı bu şekilde geçirecek olan ortanca dalları kış sonunda/ilkbahar başında boyları 30cm kalacak kadar budanırlar.

Çok soğuk ve don olaylarında ortancanın gövdesi zarar görebilir. Eğer ortanca zarar görmüş ise o sene çiçek vermeyebilir. Soğuk ve dondan korunmak için kış başında gövdesi toprakla örtülüp korunabilir.

Kötü durumdaki çiçeklerin dallarından kesilmesi daha sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.

Ortancanın mavi çiçek açması için ne yapmalıyım?
Ortanca pH değeri düşük asidik(asitli) topraklarda mavi ve morumsu çiçekler verecektir. Bunun için toprağa alüminyum sülfat eklenmesi gerekmektedir. Toprağına paslı demir saplayıp sulamak ve renkli çivit ilave etmekte mavi ve morumsu renkler elde etmenizi sağlar.

Ortancanın beyaz çiçek açması için ne yapmalıyım?
pH değeri 7 civarı yani nötr topraklarda beyaz veya soluk renkli çiçekler açacaktır. Gübreleme sırasında katacağınız ekleyeceğiniz minerallere göre mavi veya kırmızı renklerde çiçek açmasını sağlama şansınız var.

Ortancanın kırmızı çiçek açması için ne yapmalıyım?
Ortanca alkali (pH değeri 7.5 ve üzeri) topraklarda ise pembe ve kırmızı renkli çiçekler verir. Toprağına sirke dökülmesi veya gübresine kireç karıştırılması ortancanın kırmızı renkte çiçek açma olasılığını arttıracaktır.


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Afrika Menekşesi
Telgraf Çiçeği
Portakal Ağacı
Kauçuk
Açelya
Elma Ağacı
Clematis Çiçeği

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bermuda Çimi
Bermuda Çimi

Bermuda Grass Bermuda çimi, sıcak nemli ve sıcak yarı kuru iklim bölgelerindeki çim alanlarda kullanılır. Günlük ortalama sıcaklığın 25°C olduğu yerlerde gel...

Temel çim ekim hazırlıkları
Temel çim ekim hazırlıklar...

Çimleme yapmayı düşündüğünüz bahçenizin ölçülerini alınız. Bahçenizin boyutlarını ve bahçede bulunan önemli ayrıntıları (Havuz, Heykel, Bitki grubu, Yürü...

Traktör
Traktör

Traktörü, arkasına römork takılabilen, çift sürmek, yük taşımak ve benzeri işlemlerde kullanılan motoru olan kara taşıtı şeklinde tanımlayabiliriz. Traktörle...

Kauçuk
Kauçuk

Kauçuk bitkisi Moraceae familyasındandır. Tropik ve subtropik bölgelerde yaşayan 500?den fazla türü vardır. Ağaç. ağaççık ve sarılıcı formda olabilirler. Önemli...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz