Türk Bahçe, Bahçe Bakım Düzenleme
 
Kompost Nedir
kompost, kompost üretimi, bahçe kompostu, bahçecilik,

« Sonbaharda bahçe bakımı nasıl yapılır Afrika Menekşesi »

Bahçe atıklarının doğal yolla çürütülerek organik maddece zengin bir ürüne dönüştürülmesine KOMPOST yapma ve bu ürüne de KOMPOST denir.

Neden Kompost?

Bahçenizde Kompost kullanarak:
- Daha az kimsayal gübre kullanırsınız,
- Toprağınızın yapısını bedava olarak iyileştirirsiniz, böylece daha yumuşak ve su tutan gevşek bünyeli toprağa kavuşursunuz üstelik bedava olarak.
- Bahçe atıklarını parayla attırmaktan kurtulursunuz.
- Kompost yaparak, doğayı ve yaşadığınız çevreyi kendi atıklarınız ile kirletmemiş olursunuz. Atıklarınızı değerlendirmiş olursunuz.
- Kompost kullandığınızda Çiftlik gübresi kullanmanıza ciddi azalma sağlarsınız.

Kompost Nasıl Yapılır?
Kahverengiler + Yeşiller + Rutubet + Hava + Hacim = Kompost
"Kahverengiler" kuru materyaldir ve karbon kaynağı olarak nitelenir.

- Kuru yapraklar
- Odun talaşı ve yongası
- Saman
- Kağıt karton atıkları
- Budama atıkları

"Yeşiller" taze materyaldir ve azot kaynağı olarak nitelenirler.

- Kesilmiş taze çim
- Sökülmüş hastalıksız yeşil aksamlı bahçe bitkileri
- Yumurta kabukları
- Kahve çay atıkları
- Mutfaktan çıkan sebze meyve atıkları
Not: Azot kaynakları her zaman yeşil renkli olmak zorunda değildir.

Burada önemli olan çürümenin hızlı olması için bu materyalin boyutlarının küçük olması gereklidir. Çim biçildiği için zaten küçüktür ancak budama atıkları, kuru dalların yonga haline getirilmesi gerekir bunun için bir dal öğütücüsüne ihtiyacınız vardır, makaslanmış yeşil aksamlı bitkileriniz için makas ile doğramanız gereklidir. Şimdi bu kahverengiler ile yeşilleri ne kadar kullanalım ki bunlar kompostlaşsınlar. Burada pratik olarak 2 kısım yeşil 1 kısım kahverengi iyi bir kompost yapar.

"Rutubet" Bu yeşil ve kahverengiler kompostlaşırken nem isterler bu nemi vermemiz gerekir, bunun için fıskiyeli hortum veya süzgeçli kova yardımı ile üzerlerini ıslatırız.

"Hava" kompostlaşma havalı ortamda olur bunun için ara sıra hazırladığımız yıını havalandırmamız gerekir, böylece çürüme hızlı olur.

"Hacim" İyi bir Kompostlaştırma için 1 x 1 m boyutundaki hacim iyi sonuç verir.

Şimdi bu bilgilerimizle kompost yapmaya başlıyabiliriz;

Önce kompost hacmimizi yapalım bunun için en ucuz materyal tahtadır, Bunun için:

4 adet 8 x 8 x 100 cm ve 32 adet 2,5 x 10 x 100 cm boyutlarında keresete alınır ve kompost sandığı hazırlanır. Bu sandığı kendiniz kolayca yapabilirsiniz.

Kompost sandığı içine 2 kısım yeşil ki ben bunun için kesilmiş taze çimi öneririm, 1 kısım kuru yaprak veya yonga haline getirilmiş dal parçalarını karıştırıp sandığa doldururuz. sandığın tümünü aynı anda doldurmak kompostlaştırmada gereklidir, böylece atıklar kısa zamanda kızışır ve kompostlaşma süreci başlatılır, ilk 15 günde sıcaklık 60 celsius'e ulaşır bu arada kompost yığını nemli tutulmalıdır, yığın ne çok ıslak ne de kuru olmalısıdır, bunu yığını elleyerek ıslaklığını kontrol edebililirsiniz. 15 gün sonra kızışma sonucu kompost hacminin küçüldüğünü fark edeceksiniz, bu anda yığın bir kerre dışarı alınıp karıştırılmalıdır karıştırma iyi bir havalandırmanın sağlanması için gereklidir. yığın tekrar sandığa yerleştirilir. Eksilen hacim için tekrar yükleme yapabilirsiniz.böylece 2-3 ay içinde kompost unuz hazırlanmış olur bunu bahçenize serebilir ve toprağınızın yapısını iyileştirmiş ve daha verimli bir yapıya kavuşturmuş olursunuz. Aşağıda yetersiz sıcaklık nedeni ile olgunlaşması tamamlanmamış kompost yığınını göremektesiniz ama panığe kapılmayın eğer ortama yeşil örnek yeni kesilmiş çim ilave ederseniz kompostlaştırma sürecini tekrar başlatabilirsiniz.

Burada ise başarılı bir şekilde oluşmuş kompost yığını görülmektedir.bahcegunlugu.blogspot.com.tr

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Bitki Besin Noksanlıkları, Bitkilerde Görülen Arazlar
Elma Ağacı
Ahududu Ve Böğürtlen Arasindaki Fark
Ficus Amstel King
Açık Tarlada Biber Yetiştiriciliği
Çiçek Nasıl Kurutulur?
Orkide

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dört Mevsim Yeşil Çimlerin Sulanması
Dört Mevsim Yeşil Çimlerin ...

Bahçelerimizin vazgeçilmez yeşillliği ve güzelliği olan çimlerin uzun ömürlü ve istenen nitelikte olması için gerekli bakımların zamanında ve teknik koşullara uyg...

Bina İlaçlaması
Bina İlaçlaması

Apartman ilaçlama çok daha geniş bir alana yapılacağından uygun miktarda ilaç kullanılmalıdır. Doğru ilaçlar uygun miktarda gerekli periyotlarla ilaçlama yapıldığ...

Çim karışımları
Çim karışımları

Kullanım amacınıza hizmet etmek üzere sizin için özel tasarlanmış çim tohumu karışımlarımızı görmek için lütfen burayı inceleyiniz... 6M CHAMPION (SPORT MIX...

İncir Ağacı
İncir Ağacı

İncir ağacı, ülkemizde de yetişen en önemli ağaçlardan biri olarak geniş yapraklı bir ağaçtır. Bir kısmının sadece süs ağacı olması söz konusu iken kalanlar...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz